کلکتور تخت خورشیدی

به صورت کلی یک کلکتور خورشیدی یک مبدل حرارتی است که انرژی خورشید را به گرما تبدیل میکند، در مبدل های معمولی انتقال انرژی از طریق یک سیال به سیال دیگر صورت می گیرد ولی در کلکتورهای خورشیدی انتقال انرژی از طریق تشعشع به سیال انتقال می یابد.

کلکتور خورشیدی تخت

کلکتور خورشیدی صفحه تخت رایج ترین و پر استفاده ترین مدل از کلکتورهای خورشیدی است. این مدل از کلکتور های خورشیدی به دلیل نصب آسان و کم هزینه تر نسبت به دیگر مدل های آبگرمکن خورشیدی محبوب تر است. 

کلکتور خورشیدی
کلکتور خورشیدی

کلکتورهای تخت قابلیت تولید دمایی تا حدود C 100ْ را دارا بوده که با دریافت تابش های مستقیم و پخش شده خورشیدی به این دما دست می یابد. عموما‍ٌ برای این نوع کلکتورها مکانیزم ردیابی در نظر گرفته نمی شود و با تنظیم در جهت مناسب به صورت دایمی نصب می گردند. کلکتورهای تخت عموماٌ شامل یک یا چند لایه محافظ با فاصله هوایی مابین و یک قالب اصلی و یک جذب کننده می¬باشند.

نمای کلی سیستم در شکل زیر نمایش داده شده است.

شکل ۱ : شماتیک سیستم سرمایش خورشیدی

در بارهای سرمایی پایین (کمتر از ۱۰۰ تن تبرید) استفاده از سیستمهای سرمایش خورشیدی مقرون به صرفه تر به نظر میرسد، در این سیستم ها با توجه به نیاز کمتر چیلر جذبی به انرژی گرمایی تعداد کلکتورها و سطح آن به طبع کاهش پیدا می کند.

با توجه به اینکه چیلر های ابزورپشن در دماهای پایین تری کار می کنند (حدود ۶۰-۹۰ درجه سانتی گراد) برای سرمایش خورشیدی مناسب تر به نظر می رسند.

در زیر یک نمونه شماتیک از سیستم چیلر جذبی تجمیع شده با سیستم خورشیدی (سرمایش خورشیدی) آورده شده است:

۱و۲و۳ محلول رقیق ورودی به مولد
۴و۵و۶ محلول غلیظ خروجی از مولد
۷ بخار مبرد
۸و۹ مایع مبرد
۱۰ بخار مبرد
۱۱و۱۲ آب داغ ورودی و خروجی از مولد
۱۳و۱۴ آب خنک کننده ورودی و خروجی از جذب کننده
۱۵و۱۶ آب خنک کننده ورودی و خروجی از چگالنده
۱۷و۱۸ آب سرد ورودی و خروجی از تبخیر کننده
۱۹و۲۰ آب داغ ورودی و خروجی از کلکتور خورشیدی
۲۱و۲۲ آب داغ ورودی و خروجی از منبع حرارتی اضطراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *