خانه » پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور (Circulator Pump)، پمپی است که از آن برای به گردش در آوردن یک سیال درون یک سیکل بسته استفاده می‌شود. این پمپ زیرمجموعه‌ی پمپ‌های سانتریفیوژ است که سیالات را تا دمای ۱۰۰ الی ۱۳۰ درجه سانتیگراد پمپاژ می‌کند. این الکترو پمپ‌ها اغلب برای تأمین آب داغ در سیستم‌های گرمایش مرکزی و منطقه‌ای، و گردش آب داغ در سیستم‌های آب گرم خانگی مثل مدار آب گرم شوفاژ، و یا برای سیرکوله آب، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدنه پمپ‌های سیرکولاتور خطی را عموماً از چدن و یا استیل می‌سازند. پروانه آن‌ها هم از استیل، چدن و برنج ساخته می‌شود. گفتنی است که از هر نوع پمپ سیرکولاتور، بسته به جنس بدنه و پروانه، برای مصارف و کاربری‌های مشخصی استفاده می‌شود. پمپ‌های سیرکولاتور بسیار کم‌صدا کار می‌کنند و دور موتور آن‌ها چیزی بین ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ دور است. پمپ سیرکولاتور مکش منفی نداشته، مصرف انرژی‌اش بهینه است، و در رده‌بندی مصرف در رده‌های A و B قرار می‌گیرد. پمپ‌های سیرکوله نصب آسان و هزینه‌های نگهداری پایینی دارند و تنوع مدل و سایز در آن‌ها بسیار بالا است. پمپ سیرکولاتور را به نام‌های پمپ آب در گردش، پمپ آب گرم، پمپ خطی و پمپ سیرکوله هم می‌شناسند.
چند کلمه در مورد پمپ ها

پمپ های گریز از مرکز و معایب آنها

  • از

وقتی اجزاء چرخان پمپ نابالانس باشند، ارتعاش حاصل از عضو چرخان نابالانس می تواند ترسناک باشد. این ارتعاش می تواند موجب لرزش سطح زمینی که دستگاه روی آن قرار گرفته است شود، دستگاه های اطراف آن در جای خود تکان می خورند، پیچ های نگه دارنده شل می شوند و قطعات می شکنند.

دلایل ایجاد نویز و صدا در پمپ

صدا در پمپ آب و راهکار های کاهش آن

  • از

صدا در پمپ آب از نکاتی است که هنگام خرید پمپ آب خانگی باید به آن توجه شود. البته همه‌ی پمپ‌ها صدا تولید می‌کنند و اصولا پمپ بی‌صدا وجود ندارد اما میزان صدای پمپ آب‌های مختلف متفاوت است. جهت رفع مشکل صدای پمپ آب و یا کاهش آن راهکار‌هایی وجود دارد که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت. دلایل ایجاد صدا در پمپ: برای رفع مشکل صدای پمپ آب ابتدا باید بدانیم چه چیزی… ادامه »صدا در پمپ آب و راهکار های کاهش آن

كاويتاسيون در پمپ هاي سانتريفوژ

کاویتاسیون در پمپ های سانتریفوژ چیست؟

  • از

کاویتاسیون چیست؟ عملکرد پمپهای سانتریفوژ در حالت بحرانی می تواند موجب اختلال سیستمهای مربوطه شود. از جمله این سیستمها نیروگاههای حرارتی و صنایع پتروشیمی است. در بعضی مواقع تعیین علت دقیق عملکرد ناپایدار پمپ ممکن نیست. جریان توربولان و یا شرایط غیر عادی جریان می تواند موجب لرزش های شدید و خارج شدن پمپ از مدار شود. یکی از دلایل اولیه لرزشهای پمپ سانتریفوژ، کاویتاسیون است. در این حالت در اثر کاهش فشار مایع و… ادامه »کاویتاسیون در پمپ های سانتریفوژ چیست؟

چند کلمه در مورد پمپ ها

انواع پمپ ها و معرفی چند مورد از آنها

پُمپ یا تُلُمبه وسیله‌ای مکانیکی برای انتقال مایعات است که باافزایش فشار جریان آن، امکان جابجایی مایعات‌را به ارتفاعی بالاتر(با افزایش هد) یاحتی پایین دست (معمولاً حوضچه یا مخزن) فراهم می‌آورد.به‌طور کلی پمپ به دستگاهی گفته می‌شود که انرﮊی مکانیکی را از یک منبع خارجی اخذو به سیال مایعی که ازآن عبور می‌کند، انتقال می‌دهد. در نتیجه انرﮊی سیال پس از خروج از این دستگاه (پمپ) افزایش می یابد. در پمپ ها تغییرات انرﮊی سیال… ادامه »انواع پمپ ها و معرفی چند مورد از آنها

پوشش کاتافورتیک

پوشش کاتافورتیک چیست؟

  • از

وقتی که کاتالوگ پمپهای سیرکولاتور را مطالعه می کنید ممکن است با واژه های مثل cataphoretic یا cataphoresis مواجه شوید. این واژه معرف نوعی از پوشش های محافظتی است که در صنایع مختلف برای قطعاتی که در معرض خوردگی هستند استفاده می شود. در واقع رنگ مشکی محفظه پمپ های سیرکولاتور آی. ام. پی. فقط رنگ نیست، پوشش مخصوصی است که آن را از خوردگی و پوسیدگی محافظت می کند که به آن پوشش کاتافورتیک… ادامه »پوشش کاتافورتیک چیست؟

ترمیستور

ترمیستور و نقش آن در پمپ های سیرکولاتور

  • از

ترمیستور نوعی سنسور حرارتی است که برای محافظت از الکتروموتور استفاده می شود. ترمیستور بر روی سیم پیچ الکتروموتور نصب می شود و آن را در وضعیت قفل کردن روتور، بیش باری مستمر و دمای بالای محیط که همگی بر روی دمای سیم پیچ و الکتروموتور اثر می گذارد، با قطع جریان برق و انتظار تا سرد شدن سیم پیچ محافظت میکند. تمامی پمپ های سیرکولاتور خطی تیپ CL مجهز به این حفاظت کننده داخلی… ادامه »ترمیستور و نقش آن در پمپ های سیرکولاتور

VDI2035

استاندارد VDI 2035 چیست؟

  • از

وقتی دستورالعمل های پمپ های آب به ویژه پمپ های سیرکولاتور خطی مورد استفاده در سیستم های گرمایش را مطالعه می کنید، در آنها توصیه می شود که آب مورد استفاده در سیستم گرمایش مطابق با استاندارد VDI 2035 باشد. این استاندارد مجموعه ای از دستورالعمل هاست که کیفیت آب سیستم های گرمایشی را برای به حداقل رساندن خوردگی و تشکیل رسوب در این سیستم ها کنترل می کند. پمپ های آبگرد با توجه به… ادامه »استاندارد VDI 2035 چیست؟