ساپورت تاسیسات | ساپورت تاسیسات چیست
خانه » وبلاگ شرکت ترکان تجهیز تاسیسات » ساپورت تاسیسات چیست؟

ساپورت تاسیسات چیست؟

ساپورت تاسیسات در صنعت در واقع نوعی نگهدارنده معرفی میشود. که در پروژه های گوناگون تاسیساتی به کار گرفته می شوند. این محصول نصب و نگهداری تاسیسات را تسهیل می بخشد. از دیگر مزایای اصلی ساپورت‌ها می‌توان به افزایش طول عمر مفید و کارآمدی هر چه بیشتر تجهیزات تاسیساتی نام برد. ساپورتها، با توجه به نوع کاربری آن در پروژه، در انواع مختلفی تولید می شوند.

تقسیم بندی اجزای مختلف ساختمان

اجزای سازه ای

که شامل فونداسیون، تیرها، ستون­ ها، دیوارهای حائل و برشی، بادبندها، انواع و اقسام کف ­های سازه ای و … هستند. و وظیفه تحمل و انتقال بارهای موجود در ساختمان را دارند.

اجزای معماری

که شامل دیوارهای جداکننده، سقف­ های کاذب، کف­سازی­ ها، اندودها و… است و هربخش ساختمان که جزئی از ابنیه به شمار می­رود ولی اعضای غیرسازه­ای (غیر باربر) هستند.

تاسیسات ساختمان

که شامل انواع لوله­ ها، کانال­ های هوا (گرد یا مستطیلی)، سینی­ های کابل، لوله­ های برق و … هستند و وظیفه انتقال انرژی و سیالات به قسمت­ های مختلف ساختمان را به جهت استفاده و رفاه حال ساکنین بر عهده دارند.

با توجه به نحوه طراحی وجانمایی تاسیسات که توسط تیم طراحی الکتریکال ومکانیکال انجام می‌شود، ممکن است به صورت قائم یا افقی از قسمت‌های مختلفی از ساختمان عبورکنند. به منظور اینکه این لوله‌­ها، سینی‌ها و کانال‌ها در محلی که برای آنها در نظر گرفته شده است، مستقر شوند. و وظیفه خود را انجام دهند.

برای این فرآیند نیاز به سازه ­ها و اتصالاتی است که این تاسیسات را به اعضای سازه­ای متصل کنند. و بارهای ثقلی و جانبی ناشی از آن ها را تحمل نمایند. اصطلاحاً به این نوع سازه­ ها ساپورت تاسیسات گفته می­ شود. که در واقع ترجمه تحت­ اللفظی این واژه نیز کاملا گویای کاربرد آن می­باشد.

تقسیم انواع ساپورت تاسیسات:

ساپورت سنتی: این سازه­ ها با استفاده از نیم رخ­های فولادی ساختمانی مانند نبشی، ناودانی، تیرآهن و … میلگردها (غالباً به عنوان آویز از سقف) و جوشکاری ساخته ونصب می­ گردند. و برای نگه­داشتن لوله روی ساپورت از بست­های ساده کرپی (U-Bolt) استفاده می­شود.
ساپورت پیش ساخته یا مدولار: این سیستم شامل پروفیل ­های C-Channel یا U-Channel سوراخدار گالوانیزه است. که با استفاده از ادوات اتصال مخصوص به خود و پیچ و مهره و بدون نیاز به هیچ گونه عملیات جوشکاری قابلیت متصل شدن به هم وتشکیل اشکال مختلف سازه­ا را دارند.در این سیستم از رادهای گالوانیزه تمام رزوه نیز برای آویز گرفتن از سقف استفاده می­شود.

مهره قفل شونده

یکی از مهمترین قطعاتی که بین سیستم سنتی و مدولار تفاوت ایجاد می­ کند، مهره قفل شونده است. که در برندهای مختلف اسامی مانند Easy Lock یا Saddle دارد. به طور کلی این قطعه شامل یک لقمه فولادی از درون رزوه شده به همراه یک قسمت فلزی به عنوان نگهدارنده یا Holder است. این قطعه کاملاً متناسب با ابعاد و جزئیات مقطع پروفیل در ناحیه جدار باز آن طراحی می­ شود. لذا قابلیت نصب در هر نقطه روی جدار باز پروفیل و جابجایی در راستای طول پروفیل را دارد که با سفت کردن پیچی درون رزوه آن و درگیری دندانه­ های مهره قفل شونده و پروفیل با یکدیگر، در همان نقطه به صورت ثابت قرار می­ گیرد.

جهت نصب و الحاق ساپورت سنتی به اعضای سازه­ای نیز با توجه به شکل ساپورت و نوع آویزها از انواع انکرهای مکانیکی در صورت اتصال به بتن استفاده می ­شود. در غیر این صورت قطعاتی به نام Beam Clamp جهت اتصال به مقاطع فولادی موجود در سازه به کار می ­افتند. امروزه در دنیا شرکت­ های زیادی در زمینه تولید و ارائه قطعات سیستم ساپورت مدولار مشغول به فعالیت هستند، در ایران برندهایی نظیر هیلتی و لینک ترکیه سهم قابل توجهی از بازار ساپورت مدولار تاسیسات را در اختیار دارند.

برای خرید انواع ساپورت تاسیسات می‌توانید به فروشگاه ما مراجعه کنید. شرکت ترکان تجهیز تاسیسات تبریز نمایندگی معتبر شرکت وستا دژ در شمالغرب کشور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.